KÜLTÜREL PEYZAJ – KURTULUŞ YOLU 2019-04-22T11:27:04+03:00

KÜLTÜREL PEYZAJ – KURTULUŞ YOLU

Merhabalar,

Bahar gelirken kendimizi doğaya atalım dediğimizde kurtarıcımız olur bazı rotalar. Eğlenirken öğrenmek, öğrenirken dinlenmek isteriz hep vakit yetmediğinden şikayet ederken. Ayrıca çoluk çocuk tüm aileyi mutlu edecek sürprizlere açıktır bu tür güzergahlar. Dolu dolu döneriz evimize konuşacak, hatırlanacak anılar yanımızda. İşte o zaman önemlidir miras izi olan doğal peyzaj değerlerini kapsayan ve koruyan kültür rotalarımız. Tarih kokar. Doğa yanınızdadır. Bazı zamanlar maceradır, bazen eğitimdir, bazen de yas…

Geçen ay Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla kentimizde yapılan etkinliklerden ve önemli bir bölgemiz olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nden bahsetmiştim. Gezmenizi tavsiye ederim. Ziyaretçi karşılama merkezine gidip gerçek salebin tadına bakıp kendinize zaman ayırın. Ha bu arada öncesinde güzel bir yörük gözlemesini de tavsiye ederim.

Bu ay size diğer önemli Kültürel Rota’mızdan ( Miras İzi ) bahsetmek istiyorum. Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını Samsun’da atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kavak, Havza ve ardından Amasya’ya uzanan esrarengiz ve zorlu yolculuğu, bugüne kadar çözülüp aydınlatılamamıştı. Bu nedenle tarih kitaplarına yazılamayan ve öğrencilere anlatılamayan milli mücadelenin ilk yolculuğu, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin titiz çalışmasıyla gün ışığına çıakrılıyor. Büyük Önder’i Samsun’dan Kavak’a, oradan da işgalleri protesto edecek ilk genelgeyi yazacağı Havza’ya ulaştıran, ardında da Amasya’ya geçiren tarihi Ata Yolu’nu araştıran Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı arşivlerindeki belgelerden ve 1957 yılına ait karayollarını gösteren haritalardan yararlanarak gerçek yolu koruma altına alacak.

Ata Yolu’nu, güzergah üzerindeki kültürel eserleri gelecek kuşaklara aktarmak ve rotayı turizm öğesi haline getirmek için harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun-Suluova arasındaki güzergahı imar ve çevre düzeni planlarına işliyor ve Milli Mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kurmarlarıyla birlikte Amasya sınırına kadar geçtiği tarihi yol, koruma altına alınıyor ve Kurtuluş Yolu olaraak yeni bir kültür rotası kazandırılıyor.

Bandırma Gemisi ile başlayan gezi güzergahına aynı zamanda Panorama Samsun 1919 Müzesi yapılarak kentimize kazandırılıyor. Güzergah boyunca tarihi değerleri olan yapılarımız yenileniyor ve gün yüzüne çıkarılıyor. Çeşmeler, hanlar, kahvehaneler, camiler, namazgahlar, okullar, köprüler… vs onarılarak günümüze  aktarılıyor.

Her bir noktada değişik mizansenler ile tarih yeniden ayağa kaldırılıyor ve günümüze taşınıyor. Ayrıca yol güzergahında birçok dinlenme noktası hazırlanıyor. Yol güzergahı içinde yer alan tarih canlanır iken flora ve fauna unutulmuyor. Doğada kaybolan bitkiler ve endemik türler için bir flora müzesi tasarlanıyor ve aynı zamanda bölgesinde yeniden çoğalmaları yönünde çalışmalar yapılıyor. Değişik rölyefler ile tarih resmediliyor.

Kavak ve Havza ilçelerimizde bu güzergah ile daha aktif hale getiriliyor ve değerleri turizme kazandırılıyor. Güzergahta geçmişi yaşamak için yaylı at arabaları ile gezinti düşünülmüş olup eğlenceli hale getiriliyor.

Her anı keyifli ve aktif olabilecek şekilde günümüze kazandırılan bu değerli kültür rotamız karşımıza Kurtulu Yolu olarak çıkar iken kentimize yenilik katıyor. Yol boyunca tarih kokulu noktalar bizi geçmişimizle yüzleştiriyor. Kalın sağlıcakla…